Visio Aydınlatma Sistemleri
geri.jpg, 2,0kB

 

Visio Aydınlatma ve Reklam Ürünleri
Günümüzde tasarruf hayatın her alanına girmiş durumda. Neden daha ucuza mal etmek varken daha pahalısına para verelim ki?
Ampulün icadından sonra aydınlatmada ikinci devrim sayılan Led teknolojisi sürekli gelişmekte ve ledlerin verimleri de hızla artmaktadır. 2-3 yıl öncesine kadar watt başına 40 Lümen (W/Lm) olan ledlerdeki verimlilik bugün watt başına 130 lümen civarındadır.
Gelişimini tamamlamış gaz deşarjlı ve akkor flamanlı konvansiyonel aydınlatma teknolojilerinin aksine Ledlerin verimi ve teknolojisi her geçen gün daha da gelişmektedir.
Visio markalı Ledli aydınlatma armatüründe kullanıcılara sürekli güncel led teknolojisini yani en yüksek verimi sunmaktadır. Pazardaki Visio muadili birçok Ledli armatürde maliyeti düşürmek amacıyla güncel olmayan 23-30 lümen / wattlık ledler kullanılmaktadır. En yeni teknolojileri takip eden firmamız, Visio markalı led armatürlerinde 122 lümen / watt lık son nesil led kullanmaktadır.

Neden Visio Hibrit Led Armatür?
Visio 2,5 yıllık AR-GE ve Teknoloji çalışması sonucunda Led armatürler üretmektedir. Visio Hollandalı teknoloji partneri ile çalışmaları sonucu Avrupa Normlarına uygun led armatürlerin üretimini gerçekleştirmektedir. Visio Led Armatülerini Diğer led armatülerden ayıran önemli etkenler bulunmaktadır.
Visio Led Armatürler Seramik Hibrit PCB Teknolojisi, Isıl tasarım, Elektronik Devre Tasarımı ve Optik özellikleriyle diğer armatülerden ayrılmaktadır. Visio, genelde askeri elektronik , havacılık ve ileri teknoloji gerektiren alanlarda kullanılan seramik hibrit teknolojisini led armatürlerdeki devre kartlarında (PCB) kullanmaktadır. Seramik hibrit devre kartları (PCB) diğer led armatürlerde kullanılan polimer bazlı (plastik) ve alüminyum baskı devre kartlarına göre üstün özelliklere sahiptir. Seramik Hibrit devre kartları çok yüksek ve çok düşük sıcaklıklarda çalışabilirler, elektriksel olarak yalıtkan fakat termal olaral mükemmel iletkendirler. Led armatürlerdeki en büyük çalışma sorunu olan ısınma Visio Led Armatürlede Seramik Hibrit PCB teknolojisi sayesinde çözüme kavuşmuştur.
Visio Hibrit Led Armatürleri almış olduğu enerjinin tümünü sıcaklığa veya diğer kayıplara değil ışık olarak vermektedir
Visio Led Armatürler Isıl çalışma sorununu Seramik Hibrit PCB teknolojisiyle kolaşlaştırdığı için elektriksel devre verimliliği %97 oranındadır. Bu oran diğer Led armatürlede daha düşük olduğu için Visio Led armatürler diğer led lambalara üstünlük sağlamaktadır.Led armatür teknolojisinde ısıl tasarım önemli bir unsurdur.
Visio Led Armatürlerin ısıl tasarımı ve yekpare gövdesi sayesinde çalışma sıcaklıkları düşüktür. Bu nedenle Visio led Armatürleri düşük sıcaklıklarda çalıştığı için Optik verimde herhangi bir azalma meydana gelmez ve almış olduğu enerjinin tümünü sıcaklığa veya diğer kayıplara değil ışık olarak vermektedir.Uluslar arası Bağımsız Test kuruluşlarında yapılan testler sonucunda Visio led Avrupa Normlarına uygun Led lambalar üretmektedir ve bu da Visio Led Armatürleri diğer led armatürlerden ayıran en önemli husustur.


Visio Led Armatürler diğer ışık kaynaklarıyla karşılaştırıldığında düşük enerji tüketimleri ve uzun ömürleri sayesinde büyük tasarruf sağlamaktadır. Yapılan testler ve araştırmalar sonuçlarında Visio Led Armatürler %80 ve üzeri tasarrfu sağlamaktadır.
Visio Led armatürler diğer armatürlerle karşılaştırılması üç ana başlık altında toplanabilir. Bunlar, elektriksel tasarruf, ampul değişimleri ve bakım masraflarıdır.
Led li armatürler elektriksel verim, optik verim ve uzun ömürleri sayesinde diğer armatürlere göre (Sodyum buharlı, Metal halide vs.) daha düşük enerji ile uzun ömürlü çalışmaktadırlar. Diğer armatürlerin balast ve lamba kayıpları, optik iletkenlik kayıpları ve kısa ömürleri enerji tüketimini arttırmaktadır. Buna karşılık Visio Led Armatürler, %97 elektriksel verim, %92 optik verim ile çalışarak kayıpları çok düşüktür.
Diğer aramtürlerin (Sodyum Buharlı, Metal Halide vs.) ampul ömürleri 6.000-12.000 saat arasında değişmektedir ve ampul değişimleri hepsi aynı anda olmayacağı için ampul değişim maliyetleri artmaktadır. Visio Led armatülerin kullanım ömürleri 50.000 saatten daha fazla olduğu için bir Visio Led armatür kullanıldığı sürede diğer armatürlerin 6-7 defa lamba değişikliği gerekmektedir.
Bakım masrafları açısında değerlendirildiğinde Visio Led Armatürleri kullanım süresi boyunca herhangi bir bakım gerektirmemektedir. Diğer armatürler kullanım süreleri boyunca gövde tasarımları, balast değişimleri yüzünden periyodik bakım istemektedir ve buda kullanım maliyetlerini arttırmaktadır.
 Bu koşullar değerlendirildiğinde Visio led armatürler diğer armatürlere göre %80 enerji tasarrufuna sahiptir. Bunu aşağıdaki tablolarlardan inceleyebilirsiniz.
 

30 Watt Karşılaştırma tablosu 60 Watt Karşılaştırma tablosu


Visio Hibrit Led Armatür Özellikleri

Isıl Tasarım
LED li aydınlatma armatürlerinde çözülmesi gereken en önemli teknik konuların başında armatürlerin çalışma ısısı ve bu ısının uzaklaştırılması gelir. LED li bir aydınlatma cihazı ne kadar düşük ısıda çalıştırılır ve bu ısı ne kadar hızlı ve etkin bir şekilde uzaklaştırılırsa armatürün ve içindeki LED lerin ömrü o kadar uzun olur.
Bununla birlikte armatürün çalışma verimi de artar. Ledleri yüksek ısıda çalışan ve gövdesinin ısı iletimi iyi olmayan bir LED armatürde enerjinin büyük bir kısmı ışığa dönüşmesi gerekirken ışık yerine ısıya dönüşür, bu da armatürün verimliliğini düşürür.
Pazardaki LED armatürlerin neredeyse tamamının gövdeleri çalışır vaziyette 80ºC ye kadar ısınırken, Visio LED armatürlerinde gövde ısısı 43ºC yi geçmez. Aşağıdaki termal ölçüm fotğraflarında Visio Led armatürlerin çalışma ısısı görülmektedir. Bu testler standartlar gereği 23ºC ortam sıcaklığı ve durgun havada gerçekleştirilmiştir.Elektronik Devre Tasarımı
Armatür içerisindeki Ledlerin ömürleri çalışma sıcaklıklarına göre değişmektedir. Visio armatürlerinde Ledlerin çalışma sıcaklıkları ileri teknoloji elektronik sürücü devreleri sayesinde katalog değerlerinin en düşük seviyesindedir.
Bunu sağlamak için Visio lambalarının elektronik devreleri ileri bir mühendislikle tasarlanmıştır ve devre verimliliği %93 ile en yüksek seviyededir. Buna ek olarak yüksek çıkış gücü olan ledler kullanılarak, bunlar toplam çıkış güçlerinin maksimum %80 kapasitesiyle çalıştırılmaktadır. Bu bu özellik armatürün çalışma ısısını düşürdüğü gibi, ledlerin 50.000 saatlik kullanım ömrünü de garantilemektedir.
Visio led armatürlerinde Ledlerin merkezindeki çipin ısısı (Jonksiyon sıcaklığı) 60ºC yi geçmez. Pazardaki diğer Led armatürlerin büyük bölümünde bu değer 90ºC ila 120ºC arasındadır.
Visio Led armatürlerinin elektronik devreleri sabit akım sürücülü olup, ters polarizasyona, voltaj ve akım dalgalanmalarına karşı tam korumalı olarak tasarlanmışlardır. Armatürler 90V ila 295V AC gerilim aralığında çalışabilirler.
Seramik Hibrit Teknolojisi
Visio Led armatürlerinde ledlerin ve diğer elektronik elemanların üzerine üzerine dizili olduğu devre kartlarında (PCB) Seramik Hibrit Teknolojisi kullanılmıştır. Genelde askeri elektronik, havacılık ve ileri teknoloji gerektiren alanlarda kullanılan seramik hibrit teknolojisi aydınlatma alanında dünyada ilk kez Visio Led armatürlerinde kullanılmıştır.
Seramik hibrit PCB li elektronik devreler dış ortam koşullarına en dayanıklı teknoloji olarak bilinirler. Bu nedenle askeri elektronik ile havacılık ve uzay araçları gibi ağır çevresel ortamlarda üstün dayanıklılık, sorunsuz çalışma ve güvenilirlik gerektiren cihaz ve araçlarda kullanılırlar.
Seramik hibrit devre kartları (PCB) diğer ledli aydınlatma armatürlerinde kullanılan polimer bazlı (plastik) veya aluminyum baskı devre kartlarına göre çok daha üstün özellikleri vardır. Çok yüksek ve çok düşük sıcaklıklarda çalışabilirler, ani ısı değişimlerine dayanıklıdırlar, elektriksel olarak yalıtkan fakat fakat termal (ısıl) olarak mükemmel iletkendirler. Armatür yanarken ledlerin ürettiği ısıyı hızlı ve etkin olarak dış gövdeye iletir, mükemmel soğma sağlarlar.
Seramik hibrit devre kartları (PCB) ısı değişimlerinde genleşmez ve büzülmezler böylece üzerlerindeki led ve diğer elektronik elemanların lehim bağlantılarında zamanla çatlak ve bozulmalar oluşmaz. İletken yolları bakırdan yapılan plastik veya aluminyum devre kartlarının aksine Seramik hibrit devre kartlarında altın ve gümüşten oluşan iletken yollar, ileri teknoloji gerektiren bir prosesle 500ºC - 850ºC sıcaklıkta %96 aluminyum oksit (Al2O3) ve %4 oranında seramik bağlayıcılardan oluşan seramik tabaka ile kaynaştırılır.Kaliteli elektrik ve elektronik bileşenler
Visio Led Armatürlerinde uluslararası standartlara uyumlu en kaliteli elektrik ve elektronik bileşenler ile uzun ömürlü yüksek verimli Ledler kullanılmaktadır:
Enerji besleme Kablosu kauçuk kılıflı, yanmaz, rutubet, su ve yağlara dirençlidir Kablo bağlantılarının yapıldığı klemens, yüksük ve pabuçlar da yine aynı şekilde tüm standartlara uygun ve yüksek ısıya dayanıklıdır.
Güç kaynagı olarak her türlü sertifikaya sahip dünyaca ünlü Meanwell marka Led sürücüleri kullanılmaktadır.
Ledler: Cree ve Samsung marka birinci kalite yüksek verimli
Gövde ve Mekanik Bileşenler
 Visio LED armatürlerinin gövde bileşenleri özel bir aluminyum alaşımdan yüksek basınçlı enjeksiyon yöntemiyle üretilmiştir.
Isı iletim katsayısı [240 W/(m-K)] yüksek olan gövde armatür yanarken Ledlerin oluşturdukları ısyı hızlı ve etkin bir şekilde dış ortama iletir. Pazardaki diğer Led armatürlerin tamamında aşırı ısınan ledleri soğutmak için gövdede ısı kanalları yer almaktadır. Bu ısı kanalları içerisinde dış ortamda zamanla nem, toz, hava kirliliği v.b. nedeniyle tortulaşma ve kir birikimi oluşmaktadır. Bu durumda da gövdedeki bu kanallar ısıyı iletmekten ziyade bir izolatör görevi görüp lambanın daha da ısınmasına ve ömrünün çok kısalmasına neden olmaktadır.
Isıyı çok etkin ileten gövde yapısı ve seramik hibrit teknolojisi sayesinde Visio Led Armatürlerinde muadilllerinde olduğu gibi ilave soğutma kanallarına gereksinim duymaz, dolayısıyla da armatür üzerinde tortu ya da kir birikemez, uzun çalışma ömrü garantilenmiş olur.

Visio Led li dış aydınlatma armatürlerin gövdeleri pazardaki birçok muadilinin aksine birçok ekstrüzyon profilden montajlanarak değil, yekpare olarak enjeksiyon yöntemiyle üretildiğinden sızdırmazlık ile darbe ve titreşimlere dayanıklılığı en üst düzeyde olup tüm uluslararası standartları karşılamaktadır. Visio armatürlerinin sızdırmazlığı IP66 ve darbe dayanımı IK10 sınıfındadır.
Visio Led armatürlerinde tüm tüm civata ve bağlantı elemanları paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Dış ortam koşulları ve korozyona dayanıklıdır.

 

Filtreli basınç sensörü teknolojisi
Visio LED li dış aydınlatma armatürleri firltreli basınç sensörüyle donatılmışlardır. İleri teknoloji bu filtreli sensör, ledlerin yaydığı ısıyla genleşip artı basınç oluşturan gövde içerisindeki havayı dışarı tahliye eder.
Lamba söndüğünde soğuyan havanın büzüşmesinden dolayı oluşan negatif basıncı dengelemek amacıyla da dış ortamdaki havayı içindeki rutubeti, partikül, gazlar ve her türlü yabancı maddeyi süzerek içeri alır. Saf hava için çift yönlü, her türlü zararlı madderle için tek yönlü geçirgen olan bu filtreli sensör sayesinde armatür içerisindeki LED ler ile diğer elektrik, elektronik aksam zararlı olabilecek her türlü etkiden korunmuş olur ve uzun çalışma ömrü garanti altına alınmış olur.
Filtreli basınç sensörü teknolojisi sayesinde Visio Led li dış aydınlatma armatürleri patlama ve yangın tehlikesi oluşturmaz (EXPLOSION PROOF). Havadaki yanıcı gaz ve partiküllerden dolayı benzin istasyonları ile patlama ve yangın tehlikesi olan sanayi kuruluşlarında güvenle kullanılabilir.
Optik Bileşenler ve fotometrik özellikler
Visio LED li dış aydınlatma armatürlerinin optik bileşenleri yüksek verimli, tüm standartlara uygun ve uzun ömülüdür.
Reflektör: %98 geri yansıtma oranına sahip anodize aluminyum
Polikarbon kapak: optik kalitede %92 ışık geçirgen, dış ortam koşullarına ve darbelere dayanıklı, çift taraf UV korumalı, uzun ömürlü
Fotometrik değerler : Visio Led Lambalarının fotometrik değerleri Türk ve Avrupa standartlarına uygundur. Ledleri çok verimli ve son nesildir, bu nedenle aydınlatma değerleri klasik ampullu lambaların dışında, muadili ledli lambalara göre de çok daha iyidir.
Fonksiyonellik ve Kolay Montaj
Visio LED li dış aydınlatma armatürleri fonksiyonel bir yapıya sahiptir..
Açı ayarlanabilir adaptörü sayesinde montaj sırasında eğilim ve açı sorunu yaşatmaz,
Açı ayarlanabilen adaptörü sayesinde her türlü eğim veya açıdaki direğe kolayca montajı yapılır

 

Modern ve standartlara uygun üretim tesisi
Visio Led li aydınlatma armatürleri ESD (Statik Elektrik), nem ve toz kontrollü standartlara uyumlu modern tesislerde üretilmektedirler.

 
Standartlara Uyumluluk ve Sertifikalar

- CE Belgesi
- TSE belgesi
- ISO 9001:2008
 
UYUMLU OLDUĞU STANDARTLAR:
- EN 55015 (TS EN 55015): Elektrikli aydınlatma ve benzer cihazların radyo bozulma karakteristik değerleri
- EN 61547 (TS EN 61547): Genel aydınlatma amaçları için kullanılan donanımların EMU bağışıklık kuralları
- EN 61000-6-2 (TS EN 61000-6-2): Elektromanyetik uyumluluk. Endüstriyel çevreler için bağışıklık standardı
- EN 61000-6-3 (TS EN 61000-6-3): Elektromanyetik uyumluluk. Yerleşim birimleri ve hafif sanayi ortamları için emisyon standardı
- EN 61000-6-4 (TS EN 61000-6-4): Elektromanyetik uyumluluk. Endüstriyel ortamlar için emisyon standardı
- EN 61347-1 (TS EN 61347-1): Lamba kontrol düzeni genel ve güvenlik özellikleri
- EN 61347-2-13 (TS EN 61347-2-13) Lamba kontrol düzeni - LED modülleri için doğru akım ve alternatif akım beslemeli elektronik kontrol düzeni ile ilgili özellikler.
- EN 62262 (TS EN 62262) Dış mekanik darbelere karşı elektrikli donanım muhafazası ile sağlanan koruma dereceleri (IK derecesi)
- EN 60529 (TS 3033 EN 60529) Elektrik donanımlarda muhafazalarla sağlanan koruma dereceleri. (IP koruma sınıfı)
- EN 60068 ( TS 1876 EN 60068) Çevre şartlarına dayanıklılık

Visio Hibrit Led Armatür Avantajları
- Seramik hibrit teknolojisi devre kartı ve gelişmiş elektronik devre tasarımı
- Çalıştırıldığında veya yeniden açıldığında gecikme olmadan tam parlama konumuna geçer, ön ısınma ihtiyacı yoktur.
- Işık titreşimi yok, güvenilir çalışma özelliği
- Titreşime, fiziksel darbe ve şoklara karşı dayanıklı
- Cıva veya kurşun ihtiva etmez, RoHS ve Dark Sky uyumludur, çevre dostu, uzun ömrü nedeniyle daha az çevresel atık.
- 50.000 saatlik uzun ömür (yaklaşık 10 yıl)
- Düşük enerji maliyeti, ampullü sistemlere göre %80 enerji tasarrufu
- Yüksek ışık verimi, 122 lümen / Watt
- Kısa ilk yatırım maliyeti geri dönüş süresi
- Tasarımında herhangi bir balast, ateşyeyici veya ampul oladığından değişim, onarım ve bakım gerektirmez.
- işletme giderleri çok düşüktür.
- Enerji verimiliğinde dolayı daha az elektriksel altyapı maliyeti ve düşük kablo kesitleri.
- Su, rutubet, toz aşırı soğuk ve sıcaklığa dayanıklı. -50ºC ile +60ºC ortam sıcaklığında çalışabilir.
- Filtreli basınç sensörü teknolojisi sayesinde yanıcı ve patlayıcı gazlardan etkilenmez. Yangın ve patlama tehlikesi olan yerlerde güvenle kullanılabilir.
- Çalışırken ısı oluşturmaz, sinek ve haşereleri çekmez
- Aydınlatması istenilen yöne yönlendirilmiş ışık sayesinde ışık kirliliği oluşturmaz
- Montajı son derece kolay ve açı ayarlı braket.
- Elektromanyetik dalgalardan etkilenmez ve etkilemez, dijital ortamla yüksek uyumluluk
- Günışığına eşdeğer ışık rengi (5000 K), Yüksek kontrast ve parlaklık
- Yüksek CRI (renksel geriverim endeksi) sayesinde renkler doğal şekliyle algılanır
- Çok düşük UV ve IR radyasyonu
- Ulusal ve uluslararası aydınlatma ve elektrikli cihaz standartlarına uyumlu.
- CE (TÜV), TSE, ISO 9001:2008 sertifikaları - EMC (EMU) ve RFI standartlarına tam uyumludur
- Geniş gerilim aralığında çalışabilir 90V - 295V AC